XXI amžiaus rykštė: dantų protezavimo vis dažniau prireikia jauniems žmonėms

By | 12 vasario, 2018

Dantų protezavimasAsmenų, kuriems prireikia dantų protezavimo, amžius vis mažėja. Pavyzdžiui, kasmet didėja sumos, kurios skiriamos vaikų iki 18 m. amžiaus dantims protezuoti. Tos sumos siekia nuo pusantro milijono iki 2 mln. litų ar net daugiau. Už tokią sumą protezai kasmet būna sudedami per 1000 pilnametystės nesulaukusių vaikų ir paauglių. Dar 2009 metais patvirtinta tvarka, pagal kurią vaikų dantų protezavimas yra dalinai kompensuojamas valstybės. Toks nemažas kiekis vaikų ir paauglių, kuriems prireikia dantų protezų, šokiruoja ir medikus. Jų nuomone, paaugliai vartoja per daug saldumynų ir kavos, todėl jiems gresia ir dar didesnės problemos, susijusios su ankstyvu dantų netekimu. Ar šiuolaikinį jaunimą jau dabar galima vadinti bedančių žmonių karta?

Svarbu tinkama mityba ir burnos higiena

Pasak odontologų, dirbančių su vaikais ir jaunimu, jie kasdien sulaukia pacientų, kuriems reikia taikyti protezavimą. Prieš 20-30 metų pacientų, kuriems reikėjo dėti protezus, buvo labai mažai ar netgi visai nebuvo – protezuoti dantis reikėdavo tik tais atvejais, kai jie būdavo išmušami, o ne iškrisdavo savaime.

Šiandien įvardijamos ir dvi pagrindinės nesveikų dantų priežastys – tai netinkami mitybos ir burnos priežiūros įpročiai. Dažniausia prižiūrėti dantis vaikus moko tėvai, tačiau jei jie patys tam neskiria pakankamai dėmesio ar dar blogiau – dantų iš viso neprižiūri, taip pat elgiasi ir atžalos.

Kai paaugliai pacientai odontologų kabinetų duris ima varstyti dar net nesulaukę pilnametystės, tikėtina, kad ištikimais tokių specialistų pacientais jie bus ir visą likusį gyvenimą. Odontologų teigimu, šiandien visuomenė skiria vis dar per mažai dėmesio burnos higienos svarbai, per mažai kalbama apie netinkamos dantų priežiūros padarinius ir apie tai, kokios brangios yra kokybiškos odontologinės paslaugos.

Apie vyraujančius mitybos įpročius

Kad dantų protezavimas Kaune ir visoje Lietuvoje pacientams taikomas taip anksti, kalta yra ir mityba. Rinkoje gausu saldumynų, maiste gausu įvairių priedų, jis yra visiškai nenatūralus ir netikras, be to, dėl cukraus įtakos dantys ypač sparčiai genda. Cukruje esančios dalelės prilimpa prie danties ir lėtai, po truputį ardo dantų emalį. Žmonės neturi įpročio pavalgę išsiplauti dantis ar išsivalyti burną dantų šepetėliu. Retkarčiais kramtoma gumos – tai geresnis sprendimas negu nedaryti nieko, nes guma taip pat padeda neutralizuoti burnos ertmę, nes išskiria seilių, kurios valo ertmę. Tačiau yra ir kita, neigiama, medalio pusė: nuolat kramtant gumą, padidėja krūvis žandikaulio sąnariui, kuris ima dilti. Todėl gumos nereikėtų kramtyti nuolatos, pakanka ir kelių minučių.

Dar viena išeitis – po valgio sukrimsti daržovių ar vaisių. Tačiau pastarųjų jauni žmonės nemėgsta. Sutriaukšta morka ar obuolys puikiai pasitarnautų kaip priemonė, nuvalanti dantis. Saldžiame, gazuotame maiste gausu rūgščių, tad burnoje ima vyrauti nepalanki rūgštinė terpė, paskatinanti dantų irimo ir gedimo procesus. Kai jaunas žmogus nuolat ką nors valgo, užkandžiauja, dantims rūgštys daro įtaką kone visą dieną, ir gedimo procesai tampa ypač spartūs ir labai žalingi. Taigi ką ir kaip jaunimas valgo, kontroliuoti turėtų jaunuolių tėvai.

Kava ir cigaretės

Tarp jaunimo labai populiaru tapo lankytis nedidelėse kavinukėse, kur kavos galima įsigyti ir išsinešimui, kur prekiaujama įvairiais saldėsiais. Jose buriasi jaunimas, kavos kultūra labai išaugo: šiuolaikinis jaunuolis be kavos neįsivaizduoja nė dienos, tuo tarp anksčiau nepilnamečiams kava buvo nerekomenduojamas gėrimas. Analogiškai dantims kenkia ir rūkymas – jie gelsta, tamsėja, gali išsivystyti parodontozė, kurios padarinių vienintelis gydymas dažnai būna dantų protezavimas. Taigi vertėtų pasvarstyti apie savo gyvenimo būdą ir mitybą.