Šiame amžiuje, kai žmogaus gyvenimo būdas darosi vis pasyvesnis, o tikimybė bent kartą gyvenime patirti kokią nors traumą išauga dėl greito gyvenimo tempo, tokios ligos kaip klubo sąnario pažeidimai tampa ne tik vyresnio amžiaus, bet ir jaunų žmonių problema. Vis daugiau girdime apie jaunus žmones, kuriems prireikia endoprotezavimo procedūros, kurios metu pažeistas klubo sąnarys pakeičiamas dirbtiniu pakaitalu.
Dėl menko judėjimo arba per didelės apkrovos klubo sąnariui (ji gali atsirasti turint viršsvorio ar keliant pernelyg didelį svorį), jis pradeda dilti. Žmogaus judėjimas pradeda darytis netaisyklingas, judėdamas jis pradeda krypti į kurią nors vieną pusę. Sudilusios sąnarių dalys ir netaisyklingas judėjimas ilgainiui pradeda kelti ne tik nepatogumo jausmą, bet ir skausmą klubo srityje. Laiku nesiimant priemonių šiam sutrikimui pašalinti, skausmas stiprėja ir žmogus nebegali normaliai judėti. Tokiu atveju ir prireikia operacijos, vadinamos endoprotezavimu.
Atliekant endoprotezavimą, sudilusios klubo sąnario dalys keičiamas naujomis, pagamintomis iš plastiko ar metalo, ir sutvirtinamos cementu ar kita tvirta rišamąja medžiaga. Protezavimas atliekamas ant šlaunikaulio (protezuojamas šlaunikaulio galas), o dubens kaule esanti duobutė pagilinama, kad protezuojamos dalys lengviau į jį „įsistatytų“. Kitaip tariant, viršutinė šlaunies kaulo dalis yra pašalinama ir pakeičiama plastikiniu ar metaliniu implantu, kuris yra įstatomas į dubens kaulą.
Endoprotezavimo procedūros trukmė – maždaug dvi valandos. Jis atliekamas taikant pilną nejautrą. Operacijos metu daromas iki 30 centimetrų ilgio pjūvis, kadangi pats šlaunikaulis yra ilgas. Po endoprotezavimo daugiau nei savaitę (apie dešimt dienų) pacientas stebimas ligoninėje. Neverta tikėtis, kad iškart po operacijos bus galima vaikščioti be ramentų, tačiau per keletą mėnesių pacientas tampa visiškai darbingas.
Kubo sąnario skausmą gali sukelti ir kitos priežastys, nesusijusios su trauma ar per didele sąnario apkrova. Tai gali būti infekcija ar autoimuninė liga. Be sąnario skausmo, žmogus, kurio klubo sąnarys yra pažeistas, gali jausti ir kitus nemalonius pojūčius, pavyzdžiui, jausmą, kad sąnarys tarsi „užstrigo“, pulsuojančią šilumą toje vietoje, kur jungiasi kaulai. Sąnarys gali ištinti, parausti. Vis dėlto nemaža dalis žmonių vengia endoprotezavimo. Kodėl?
Visų pirma, ši operacija yra gana rizikinga. Vyresnio amžiaus pacientams ar žmonėms, turintiems rimtų sveikatos sutrikimų (sergantiems širdies, kvėpavimo, kraujotakos ligomis) jos metu gali kilti rimtų komplikacijų. Antra vertus, šios procedūros „sėkmingumo“ laipsnis yra gana aukštas – net iki 99 procentų.
Endoprotezavimo taip pat vengia pacientai, manantys, kad vaistai nuo skausmo gali išgydyti visas ligas. Svarbu suprasti, kad kuo ilgiau delsiama kreiptis į gydytoja dėl sąnarių problemų, tuo ilgesnis gydymo periodas jūsų laukia, kad vėl galėtumėte normaliai judėti. Jeigu endoprotezavimą ruošiatės atlikti ne privačioje klinikoje, jo gali tekti laukti keletą mėnesių ar net metus.
Kai kuriuos pacientus gąsdina aukšta šios operacijos kaina, tačiau verta žinoti, kad bent dalį jos kompensuoja Valstybinė ligonių kasa.