Registracija nemokamam širdies ir kraujagyslių tyrimui

By | 10 gruodžio, 2016

Širdies tyrimas klinikojeLietuvoje dažnai mirštama nuo širdies ligų

Statistiniai duomenys, rodantys pagrindines mirtingumo priežastis mūsų šalyje, nesikeičia jau daugybę metų. Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos sudaro didelę dalį visų mirčių priežasčių. Išvengti pernelyg anksti užklumpančios mirties ar rimtų sveikatos sutrikimų galima ne tik keičiant savo gyvenimo būdą ir atsisakant žalingų įpročių, bet ir pasinaudojant galimybe nemokai išsitirti širdį.

Kas turi teisę nemokamai atlikti širdies ir kraujagyslių ištyrimą?

Nemokamus širdies tyrimus ir kraujagyslių ištyrimą galima atlikti vieną kartą per metus, sulaukus tam tikro amžiaus. Jei atitinkate visus žemiau nurodytus kriterijus, galite jau šiandien kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl nemokamų širdies ir kraujagyslių tyrimų:

  • Esate 40-55 metų vyras arba 50-65 metų moteris;
  • Esate apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu;
  • Per paskutinius dvylika mėnesių nesinaudojote nemokama širdies ir kraujagyslių ištyrimo

Programa, skirta širdies ir kraujagyslių ligoms diagnozuoti ir laiku apsisaugoti nuo neigiamų jų padarinių, apima keletą skirtingų tyrimų.

Tyrimai, kuriuos apima nemokamo širdies ir kraujagyslių ištyrimo programa

Nemokamai atliekami širdies tyrimai – tai gliukozės ir trigliceridų koncentracijos kraujyje nustatymas, cholesterolio kiekio kraujyje įvertinimas, kraujospūdžio matavimas, elektrokardiograma, širdies echoskopija. Jei šių tyrimų rezultatai rodo esant tam tikrą širdies veiklos sutrikimą arba reikalauja diagnozės patikslinimo, papildomai atliekami ir kiti tyrimai: širdies ir kaklo arterijų echoskopija, kraujo ir šlapimo tyrimai, kraujagyslių funkcijų tyrimai, venų kraujotakos įvertinimas, fizinio krūvio tyrimas.

Kokias ligas gali padėti aptikti širdies ir kraujagyslių tyrimas?

Nemokamai išsityrus širdį ir kraujagysles, gali būti laiku pastebimos ir gydomos tokios širdies ligos arba užbėgama už akių tokiems širdies veiklos sutrikimams, kaip infarktas, insultas, arterijų trombozė, išeminis širdies pažeidimas, cukrinis diabetas, metabolinis sindromas.

Kokie dokumentai reikalingi registruojantis nemokamai širdies ir kraujagyslių tyrimo programai?

Jei turite privalomąjį sveikatos draudimą (esate dirbantis asmuo arba turite lengvatas, užtikrinančias tokį draudimą nedirbančiam asmeniui), Jums nereikia jokių papildomų dokumentų. Pakanka užsiregistruoti vizitui pas savo šeimos gydytoją, kaip tai darote įprastai.

Jeigu šeimos gydytojas po pirminių širdies ir kraujagyslių tyrimų jus nukreipia pas kardiologą, vizitui pas jį su savimi reikia turėti šeimos gydytojo siuntimą ir jo užpildytą širdies ir kraujagyslių ligų rizikos nustatymo anketos kopiją, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir kompensuojamųjų vaistų pasą, kurio prireiks norint pigiau įsigyti vaistų pagal kardiologo išrašytus receptus.

Kam ypatingai vertėtų pasinaudoti nemokama širdies ir kraujagyslių tyrimo programa?

Nors nemokamus širdies tyrimus rekomenduojama atlikti visiems, sulaukusiems programos nuostatose nurodyto amžiaus, tam tikrų požymių turintys žmonės turėtų juos atlikti nedelsdami. Jeigu turite antsvorio, pripažįstate, kad nesimaitinate sveikai, nesportuojate, rūkote ar vartojate alkoholį, sergate cukriniu diabetu, jūsų šeimos narys ar artimas giminaitis mirė nuo širdies ligos – jūs esate didžiausioje rizikos susirgti širdies liga grupėje.