Ką daryti, kai skauda pėdos „kauliuką“?

By | 31 liepos, 2016

hallux valgus - iškrypęs nykštys Labai nemaloni sveikatos problema, su kuria susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausia moterys, tai – Iškrypęs kojos nykštys (hallux valgus) . Ji gali kilti tiek dėl paveldimumo, kai iš tėvų ar senelių paveldimas kojos pirštų polinkis krypti į kurią nors pusę, tiek dėl netinkamos avalynės dėvėjimo, netaisyklingai atliekamos fizinės veiklos arba jos stokos. Iššokęs pėdos kauliukas labiausiai vargina moteris, kurios mėgsta dėvėti aukštakulnius (batus, kurių pakulnė viršija 4 centimetrus), tačiau jis gali nemaloniai nustebinti ir vyrus, dažnai dėvinčius batelius smailėjančiu priekiu ar lygiu (neišlenktu) padu.

Kaip pėdos kauliukas „iššoka“ iš savo vietos? Iš pradžių kojos nykštys pradeda „glaustis“ prie kitų pirštų. Vėliau jis vis labiau krypsta į jų pusę. Galiausiai nykščio kaulas, kuriuo jis jungiasi su pėda, pradeda ryškėti, parausta ir pradeda kelti nemalonų deginimo pojūtį bei skausmą. Šis reiškinys ir yra vadinamas iššokusiu pėdos kauliuku. Iššokęs kauliukas ne tik kelia skausmą, bet ir kenkia pėdos estetiniam vaizdui. Pripažinkite: žiūrėti į vasariniais bateliais pasipuošusį žmogų nėra malonu, jeigu jo pirštai išsikraipę. Tokiu atveju nepadės net tobulas pedikiūras. O kas gali padėti?

Jeigu iškrypusio kojos nykščio sindromo požymius pastebėjote anksti – puiku. Kreipkitės į gydytoją, kuris jums rekomenduos specialias mankštas, voneles pėdoms palepinti. Nustokite dėvėti nepatogią, ankštą avalynę. Jeigu jos dėvėjimo negalite išvengti (pavyzdžiui, to reikalauja aprangos kodas jūsų darbo vietoje), bent kas 3-4 valandas nusimaukite nepatogius batus ir leiskite kojoms pailsėti. Juk niekas nematys, kokius batus dėvite, kai sėdite prie kompiuterio? Pabūkite basi namuose ar darbe, stenkitės bet retkarčiais basomis pasivaikščioti ir lauke.

Deja, dėl pėdos kauliuko į gydytoją laiku kreipiasi ne kiekvienas. Dauguma žmonių naiviai tikisi, kad pėdos skausmas praeis, o iššokęs kauliukas kažkokiu stebuklingu būdu „sugrįš“ į savo vietą. Vis dėlto jei delsite per ilgai, vienintelė išeitis susigrąžinti buvusią pėdos išvaizdą liks operacija.

Iššokęs pėdos kauliukas operuojamas ortopedijos centruose ir ortopedijos klinikose. Pirmiausia pacientas ištiriamas (atliekami kraujo, rentgeno tyrimai), tuomet jis informuojamas apie operacijos eigą bei pooperacinį laikotarpį. Operacijos metu kojos nykštys chirurginiu būdu yra atstatomas į savo vietą, o susidariusios nereikalingos ataugos (dėl kurių ir kyla skausmas) pašalinamos. Taip pat atliekama pėdos sausgyslių ir sąnarį supančių raiščių plastika, kad pėda po operacijos ne tik būtų sveika, bet ir atrodytų gražiai.

Iššokusio pėdos kauliuko operacija atliekama pasitelkus regioninę nejautrą. Jos trukmė gali siekti nuo dvidešimties minučių iki pusantros valandos, priklausomai nuo pėdos pažeidimo masto. Iš karto po operacijos (tiesa, avint specialiai tam skirtus batus) pacientas jau gali minti ant kulno. Po procedūros pacientui kartą per savaitę būtina perrišti žaizdą, namuose keletą kartų per parą šaldyti operuotą pėdą. Po šiek tiek daugiau nei dviejų savaičių klinikoje iš pėdos išimamos siūlės, o po penkių-dvylikos savaičių paciento darbingumas prilygsta turėtam iki pėdos deformavimosi pradžios.

Iškrypusio kojos nykščio (dar vadinamo hallux valgus deformacija) korekcija privačiose  klinikose kainuoja maždaug 865 eurus. Žinoma, jūs galite rinktis pigesnį variantą – kai pėdos kauliukas atstatomas, tačiau estetiniam pėdos vaizdui po operacijos dėmesio beveik neskiriama.