Neskausmingas, greitai atliekamas ir informatyvus echoskopijos tyrimas

By | 14 lapkričio, 2016

Echoskopijos tyrimaiTyrimo ultragarsu (echoskopijos) privalumai

Ultragarso pagalba atliekamas žmogaus vidaus organų tyrimas – echoskopija – yra vienas greičiausių būdų diagnozuoti įvairius sveikatos sutrikimus. Šis tyrimas leidžia greitai, efektyviai ir tiksliai nustatyti žmogaus vidaus organų būklę ir jų pakitimus. Procedūros metu pacientas nejaučia jokio skausmo, nes echoskopija atliekama be jokios invazijos į jo organizmą. Oda, supanti norimą apžiūrėti organą, patepama geliu ir specialiu antgaliu braukoma pirmyn-atgal vidaus organus stebint ekrane.

Echoskopijos procedūra, kartu su jos rezultatų aptarimu, užima vos 10-15 minučių. Tyrimo atsakymų nereikia laukti kelias valandas ar dienas, o jį atliekant patyrusiam echoskopuotojui, galima sužinoti daug vertingos informacijos. Echoskopija neturi įrodyto šalutinio poveikio ir leidžia žmogaus organų būklę vertinti realiuoju laiku.

Echoskopija ir biopsija

Echoskopiją dėl prevencinių sumetimų rekomenduojama bent kartą per metus atlikti pacientams, perkopusiems ketvirtąją dešimtį. Tai leis anksti aptikti tokius darinius, kaip auglys ar cista, ir laiku išgelbėti savo sveikatą ar net gyvybę.

Jeigu ultragarsinio tyrimo metu vidaus organuose pastebimi tam tikri įtarimų keliantys dariniai (pavyzdžiui, augliai, cistos, dariniai minkštuosiuose audiniuose), iš karto atliekama jų biopsija (mėginio paėmimas) ir ištyrimas. Taip galima greitai sužinoti, ar rastas darinys yra piktybinis, ar ne.

Echoskopinių tyrimų rūšys

Echoskopiją atliekančių gydymo įstaigų specialistai gali atlikti tiek vieno vidaus organo, tiek organų grupės ištyrimą. Galimi tam tikri kompleksiniai tyrimai, kai vienu metu ištiriama visa organų sistema (pavyzdžiui, urologinė sistema).

Dažniausiai siūlomi šie pavienių organų echoskopiniai tyrimai: blužnies, kasos, skydliaukės, krūtų, kaklo, kraujagyslių, limfmazgių, sąnarių. Organų sistemos echoskopija gali būti: hepatopankreatinės sistemos (kepenų, kasos, tulžies pūslės), urologinės sistemos moterims (inkstų, šlapimo pūslės, liekamojo šlapimo) ir vyrams (papildomai – prostatos), pilvo organų sistemos (kepenų, kasos, tulžies pūslės, šlapimo pūslės, blužnies, inkstų, aortos). Taip pat gali būti atliekami pilni echoskopiniai tyrimai vyrams arba moterims, susidedantys iš skydliaukės, kepenų, tulžies pūslės, kasos, blužnies, inkstų, šlapimo pūslės, aortos tyrimų ir, priklausomai nuo lyties, krūtų arba prostatos ištyrimo.

Prieš echoskopijos procedūrą

Tam, kad echoskopija būtų atlikta sėkmingai, reikia, kad paciento šlapimo pūslė būtų pilna. Dėl šios priežasties prieš tyrimą būtina gerti daug skysčių (geriausia – vandens) ir pasistengti nesišlapinti. Taip pat reikia pasistengti tyrimo išvakarėse nevalgyti maisto, dėl kurio kaupiasi dujos (o ryte nepusryčiauti), nes dujos apsunkina vidaus organų matomumą. Geriausia, jei pacientas būna nevalgęs maždaug 12 valandų iki tyrimo.

Gydytojas, atliekantis tyrimą, turi galėti laisvai pasiekti tiriamą vietą, todėl einant atlikti echoskopijos, reiktų dėvėti kuo mažiau aptemptus rūbus, nusiimti papuošalus.