Artroskopija – tai procedūra, kurios prireikia po traumos, nelaimingo atsitikimo arba dėl netaisyklingo sportavimo. Ji reikalinga, kai nukenčia kelis, pečių sritis ar čiurna. Ypač dažnai artroskopijos prireikia susižeidus kelį. Ši chirurginė procedūra atliekama naudojant atroskopą – mažutę videokamerą turintį pieštuko dydžio strypelį, į sąnarį įkišamą per nedidelius (5-10 mm) pjūvelius.
Pagrindinės priežastys, sukeliančios kelio skausmą ir priverčiančios gultis ant ant chirurgo stalo artroskopijai yra kelio raiščių ar menisko plyšimas, kelio girnelės sužalojimai, sąnario kremzlės pažeidimai, laisvųjų kūnų kelyje atsiradimas po traumos.
Plyšus meniskui, ne tik juntamas stiprus skausmas, bet ir atsiranda tokie nemalonūs požymiai kaip kelio ištinimas, „strigimas“, diskomforto jausmas judant. Raiščiai dažniausiai plyšta sportuojant. Plyšę raiščiai neleidžia normaliai judėti, pilnai pastatyti kojos. Laiku nesureagavus į menisko ar raiščių plyšimą, atsiranda rizika pakenkti savo natūraliam judėjimui. Atsiradus kelio girnelės pažeidimams, kyla skausmas lenkiant kelius. Susidėvėjus kelio kremzlei, ilgainiui pradeda varginti aštrus, duriantis, tiesiog maudžiantis skausmas. Kiekvienu iš šių atvejų artroskopija leidžia pašalinti skausmo priežastį.
Svarbu žinoti, kad plyšę meniskai patys nesugyja, nes neturi juos maitinančių kraujagyslių. Atroskopijos metu pašalinamos atplyšusios manisko dalys, o jei plyšimas nedidelis – jos susiuvamos. Plyšus raiščiams artroskopijos metu įtvirtinami jų dalis pakeičiantys implantai, pagaminti iš medžiagų, kurios po vienerių – vienerių su puse metų ištirpsta. Atsiradus kelio girnelės pažeidimams, artroskopija pasitelkiama girnelės kremzlės formos išlyginimui, kad ji vėl galėtų atlikti savo funkcijas. Esant sąnąrinės kremzlės paviršiaus defektams, artroskopija pasitarnauja įvertinant kremzlės pažeidimų būklę bei aplyginant kremzlės paviršių.
Artroskopija atliekama naudojant nejautrą, kad ligonis nejaustų skausmo. Pirmiausia artroskopo pagalba apžiūrima kelio sąnario būklė, pažeidimų laipsnis ir sudėtingumas, o tada imamasi kitų veiksmų – atplyšusių dalių pašalinimo arba susiuvimo, raiščių implantavimo ar laisvųjų kūnų pašalinimo. Visas procesas gali trukti nuo pusvalandžio iki vienos su puse valandos.
Dažniausiai ši operacija atliekama dienos klinikose ir pacientai jau tą pačią ar sekančią dieną gali keliauti namo. Po artroskopijos ant paciento odos nelieka didelių randų, todėl šis gydymo būdas yra pranašesnis už anksčiau taikytas chirurgines procedūras, kurių metu kelis būdavo visiškai atveriamas. Artroskopijai atlikti užtenka nedidelių pjūvelių.
Svarbu, kad pacientas nedelstų kreiptis į gydytoją pajutęs kelio skausmą ar maudimą. Net siplnas skausmas ilgainiui gali išsivystyti į sunkiai pakeliamą. Laiku neatlikus operacijos, kelio kremzlė gali visiškai nusidėvėti, kelis gali pradėti strigti, gali pasidaryti sunku jį ištiesti, netgi gali tekti pakeisti visą sąnarį.
Po artroskopijos būtina griežtai laikytis gydytojo nurodymų, neapkrauti kelio dideliu fiziniu krūviu. Ypač į tai dėmesį turėtų atkreipti sportininkai, kurie vos išėję iš operacinės jau svajoja grįžti prie įprasto fizinio krūvio.