Protiniai dantys tai tretieji krūminiai dantys. O kodėl jie vadinami protiniais dantimis? Pavadinimas kilo iš dantų dygimo ryšio su žmogaus fizine ir psichologine branda. Taigi šie dantys dygsta kai žmogus pasiekia bent 15 metų amžių. Paprastai jie išdygsta iki 25 metų, tačiau tam tikrais atvejais protinių dantų dygimas gali ir netilpti šiose ribose. Tretieji krūminiai dantys dygsta pamažu. Dantis gali pradėti dygti, po to sustoti ir toliau dygti tik po pusės metų ar dar daugiau. Su protiniais dantimis susiję begalė problemų. Dabartinio žmogaus žandikauliai yra siauresni nei pirmykščio, todėl dažnai dantys dygsta netinkamai ar yra linkę atrofuotis. Stinga vietos burnoje, todėl protiniams dantims papraščiausiai nėra vietos dygti, o jie vis tiek dygsta, todėl atsiranda begalė problemų. Netinkamai besivystantis protinis dantis ir dygsta netinkamai, nes negauna pakankamai vietos. Tuomet jis auga netinkama kryptimi, stumia kitus dantis taip judindamas visą dantų eilę. Dažnai dygstant protiniam dančiui atsiranda uždegimas, tinimas, atsiranda infekcija. Taip nutinka todėl, kad yra pažeidžiami mikštieji audiniai.
Odontologai pasisako už protinių dantų šalinimą, ypač jeigu jie dygsta netinkamai. Laiku nepašalinus netinkamai dygstančio protinio danties yra padaroma žala ir kitiems dantims, o beveik visais atvejais – greta esančiam dančiui. Pašalinti protinį dantį kartais trunka vos kelias minutes, tačiau jeigu jis dygsta ne ta kryptimi gali būti reikalinga gana sudėtinga operacija, trunkanti pakankamai ilgai. Netinkamai dygstantis apatinis protinis dantis gali sukelti ir cistų atsiradimą, kuris neretai suglumina niekada apie tai negirdėjusius žmones. Tačiau dar neprasikalę protiniai dantys nešalinami, nes tikimasi, kad jie prasikals sėkmingai ir jokių problemų nesukels, tačiau jeigu jaučiamas didelis diskomfortas, nuolat kamuoja skausmas – tuomet dantį reikia pašalinti.
O kam reikalingi šie vėlyvieji dantys? Tai pirmykščio žmogaus palikimas. Kadangi dabartinis žmogus valgo minkštesnį maistą, todėl jam nereikalinga tiek daug dantų. Be to, žmogaus žandikaulis linkęs siaurėti, todėl protiniams dantims paprasčiausiai neliko vietos. Pastebima tendencija, kad kai kuriems suaugusiems jie net neišdygo. Ir panašu, kad ir neišdigs, o laikui bėgant šie dantys visiškai išnyks. Todėl mūsų organizmas ir sufleruoja, kad šie dantys mums visai nereikalingi, nes dažnai jie išdygsta jau sugedę.
Kodėl pavojinga nepašalinti protinių dantų? Jeigu protiniai dantys išdygo ar dar tik dygsta tinkamai, nejaučiate jokio skausmo ar diskomforto, tai dar nereiškia, kad niekada neturėsite problemų su šiais dantimis. Šie tretieji krūminiai dantys gali sukelti ėduonį, nes dažnai galiniai dantys būna sunkiai pasiekiami ir sunku nuo jų pašalinti mikrobus ir apnašas, kurios burnoje „daro savo juodą darbą“. Protinis dantis gali stumti šalią esantį dantį net jeigu to net nejaučiate. Ilgainiui toks stumdymasis gali pakeisti sąkandį. Protinio danties dygimas gali sukelti trišakio nervo uždegimą, kuris apima net visą galvos pusę. Taip pat gali atsirasti žandikaulio cista, kuri gali būti visiškai nepastebima, tačiau ji linkusi augti ir kaupti skystį ir gali supūliuoti. Toks pūliavimas labai pavojingas, nes gali sukelti sunkų uždegimą. O netaisyklingai išaugę dantys gali nuolat liestis į vidinę skruostų pusę, ją traumuoti ir atverti opas. Opos labai pavojingos, nes jas sunku išgydyti.